Сторінка для батьків

Розвиток у дітей навичок читання








Дев'ять головних порад 

про навчання дітей читанню

Пам'ятка для батьків







Як заохотити дитину до читання






11 причин, чому вчені рекомендують читати книжки







28 вересня 2018 року виповнюється 100 років від дня народження педагога сучасності, вченого зі світовим ім'ям, дитячого письменника, Василя Сухомлинського.




Василь Сухомлинський
Що таке Школа під Голубим Небом?



Теплий літній вечір. На голубому небі спалахує перша зірочка. Щодня до мене приходять діти. Дошкільники, першокласники, другокласники... Ми сідаємо під столітнім дубом. Замовкає село, засинає степ, із саду долинають таємничі звуки, спить озеро. 
Увесь світ навколо нас спить, лише зірочка в небі мерехтить та цвіркун співає.
Це і є наша Школа під Голубим Небом. Діти приходять у світ казки. У ці прекрасні літні вечори ми стаємо поетами — складаємо казки. Все, що ми бачимо, здається нам у ці дивовижні години казкою.
Школа під Голубим Небом — це джерело живої думки й слова, до якого я щодня приводжу вас, щоб ви стали людьми великої душі, розумними й сердечними, мудрими мислителями. 
Тридцять п’ять років я торкаюсь словом до вашої душі. Десятиріччя праці — нелегкої, але радісної — переконали мене: казка, творчість — це найтонший і найніжніший дотик. Казка — дитинство думки. Вона робить світ дитинства яскравим і цікавим.
Ми написали тисячі казок. Хто ж їх автор? Це чудова українська ніч, і декілька поколінь маленьких дітей, і я — всі ми творці казок Школи під Голубим Небом. 

За матеріалами: Сухомлинський Василь Олександрович. Вогнегривий коник: Казки. Притчі. Оповідання. Упорядник і передмова О.В. Сухомлинської. Друге видання. Художнє оформлення Є.В. Запорожець. Київ, видання "Вікар", 2008, стор, 3 - 44.

Оповіданння Василя Сухомлинського для дітей читати

















Як виховати в дітей любов до читання. 
Мультимедійна презентація





Корисні книги для дітей

Топ-5 найкорисніших дитячих книг

Серед різноманіття рекламних пропозицій книжкового ринку складно зробити правильний вибір і придбати книгу, що не відіб'є у дитини бажання читати, а принесе задоволення і користь. Представляємо вашій увазі Топ-5 найкорисніших книг для дітей.


Існують основні критерії при виборі книг:
  • Книги для дітей повинні бути добрими і цікавими. Бажано, з гарними ілюстраціями і великим шрифтом. Це зацікавить дитини і допоможе йому освоїти процес читання.
  • Перш ніж читати книгу дитині, ознайомтеся з її змістом самі, якщо в дитинстві ви її не читали. Зверніть увагу на те, щоб в сюжеті відсутні елементи насильства і будь-якого негативного ставлення до людей або тварин.
  • Вибирайте книги, які підходять дитині за віком. Малюкам добрі книги читайте на ніч, це допоможе йому заспокоїтися перед сном і доставить вам обом задоволення. Дитині старшого віку запропонуйте чергувати читання: одну главу - ви, одну - він. Таким чином, у дитини не пропаде інтерес до самостійного читання, а залученість батьків додасть важливості і захопливості книжкової історії.
  • Діти часто просять перечитувати улюблені казки знову і знову, тому що для них важливо багаторазове повторення матеріалу. В ідеалі, якщо прочитана книга «підкріплюється» мультфільмом і аудіоспектаклем. Або навпаки. Книга за мотивами улюбленого мультфільму читається дитиною з великим задоволенням, адже він намагається повторити запам'яталися інтонації, передати голосом характер героїв. Таким чином, у малюка розвивається пам'ять, фантазія і акторські здібності.
  • Всі діти різні, тому при виборі книги необхідно орієнтуватися на індивідуальність дитини і на те, що подобається саме йому. В іншому випадку можна відбити у нього тягу до читання на корені. Наприклад, якщо мама вважає, що краще «Буратіно» історії бути не може, а хлопчикові подобаються казки про піратів, то винуватою у відсутності інтересу до читання буде мама. Тому ще раз звертаю увагу - орієнтуйтеся на індивідуальні потреби вашої дитини.
Найкорисніші книги для дітей
1. «Пригоди Незнайка та його друзів»
Автор: Микола Носов
Для кого: для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку
Сюжет. У казковому Квітковому місті живуть коротуна - це чоловічки невеликого зросту, хлопчики-малюки і дівчатка-малятка. Життя в місті розмірене і тиха, спокій раз у раз порушує лише химерний Незнайка, який кожен день потрапляє в неприємності. І от якось раз в голову іншому малюкові Знайка приходить в голову ідея побудувати повітряну кулю і полетіти назустріч пригодам ...
Чому вчить. На прикладі жителів Квіткового міста дитина навчиться будувати гармонійні відносини з однолітками. Він зрозуміє, що люди (як і коротуна) не схожі один на одного, у кожного з них є свій характер. Покажіть дитині, що в книзі кожен персонаж зайнятий своєю справою (доктор Пілюлькін лікує, Винтик і Шпунтик ремонтують і конструюють і т. Д.), Але є й ті, хто любить байдикувати, їсти (Незнайка, Пончик), особливу увагу приділіть тому, як до цього ставляться інші жителі. Обговоріть з дитиною главу, в якій Незнайка вирішив стати художником, музикантом, поетом, шофером, поясніть дитині, чому у Незнайки нічого не вийшло.
2. «Казка про втрачений час»
Автор: Євген Шварц
Для кого: для дітей молодшого шкільного віку
Сюжет. Четверо злих чарівників вирішили повернути собі молодість. Але для цього їм необхідно знайти людей, безцільно витрачати свій час. Удача посміхнулася їм в особі чотирьох безладних школярів. Через чаклунства школярі постаріли, а чарівники перетворилися на дітей. Але у перетворених залишився шанс - до заходу сонця вони повинні знайти хатинку чарівників і перевести стрілки чарівних годин тому.
Чому вчить. Книга вчить берегти час, розуміти цінність годин, днів і років, сприяє більшої зібраності і серйозності у повільних дітей.
3. Серія книг для дошкільнят «Веселі історії про Пузік і Тузика»
Автор: Тетяна Дерев'янко
Для кого: для дітей дошкільного віку
Сюжет. У місті Балашиха в одному будинку живуть добрі й веселі мешканці - кудлатий пес Шурик, чорна лабрадорша Герда, а також коти і кішки Рижик, Білько, Дуська і Дашка. Щовечора вони збираються всі разом і слухають пса Шурика, який розповідає кумедні історії про Пузік і Тузика.
Чому вчить. «Веселі історії про Пузік і Тузика» вчать дітей спілкуванню, прощенню і повазі інших людей. Захоплюючі історії пояснюють малюкам, що навіть дуже різні люди можуть мирно жити поруч один з одним і що відбувається, якщо дружного сусідства не виходить.
4. «Королівство кривих дзеркал»
Автор: Віталій Губарєв
Для кого: для дітей молодшого шкільного віку
Сюжет. Одного разу школярка Оля глянула в саме звичайне дзеркало, яке висіло будинку в передпокої, і несподівано вирушила подорожувати в чарівну задзеркальний країну разом зі своїм відображенням - пустотливий дівчинкою Яло. Спільними зусиллями їм вдається зруйнувати злі чари і повернути добро в зачароване королівство. Дружба, співпереживання, рішучість, сміливість - головні риси характеру персонажів.
Чому вчить. Читання цієї книги змусить дітей подивитися на себе з боку, побачити своє справжнє поведінку і його вплив на оточуючих.
5. «Пеппі Довгапанчоха»
Автор: Астрід Ліндгрен
Для кого: для дітей шкільного віку (від 9 до 14 років)
Сюжет. Дивовижна історія про життя і кумедні пригоди дев'ятирічної дівчинки на ім'я Пеппі Довгапанчоха, у якої було добре серце, щедра душа і занадто гаряча голова.
Чому вчить. Книга вчить дитину незалежності, здатності приймати рішення, не боятися труднощів, будь-які перешкоди долати з посмішкою і ніколи не сумувати. У книзі червоною лінією проходить девіз: з будь-якої ситуації можна знайти вихід. Додаткову користь можна отримати, якщо взяти книгу як зразок того, що в такому юному віці дитина може жити без допомоги батьків і всі домашні обов'язки виконувати самостійно.
До речі!
Дітям молодшого шкільного віку підійдуть також схожі книги:
  • «Фантазери», автор - Микола Носов
  • «Пригоди Олівця і Самоделкина», автор - Юрій Дружков
  • «Вітя Малєєв в школі і вдома», автор - Микола Носов


Читання з продовженням



Продовжуйте читати вголос навіть школярам, радять дослідники з Кембриджського університету (Великобританія). На чолі з доктором Христиною Кларк (Christina Clark) психологи з'ясували, що 53% батьків читають своїм 4-річним малюкам щодня.
І тільки 21% - дітям 9-12 років. Тим часом щовечірнє читання вголос «для душі» розвиває уяву і сприйняття, значно розширює словниковий запас.
Голос батьків дозволяє дітям відчути не тільки пунктуацію, паузи, зміну тону при питанні і ритм твору, але і його принадність. Так читання перетворюється з нудного обов'язку в задоволення, в інтерактивну пригоду дорослого і дитини.



Немає коментарів:

Дописати коментар